جمعه، شهریور ۱۸

مصاحبه‌ای با خودم درباره‌ی فیلم"بید مجنون"به کارگردانی مجید مجیدیامشب آخرین فیلم مجید مجیدی "بید مجنون" را دیدم .اگر ازم همچین سوالاتی را می‌پرسیدند،‌منم همچین جواب‌هایی را می‌دادم.
لطف کنید در ابتدا مختصری راجع به فیلم بگید؟
عنوان این فیلم در ابتدا "بازگشت" بود که به "بید مجنون" تغییر نام داد.فیلمبرداری این فیلم با مدیریت"محمود کلاری" در تهران،لواسانات و بخشی از آن در کشور فرانسه،شهر پاریس انجا م پذیرفته است .همچنین تدوین "بید مجنون" در استودیو روشنا و توسط حسن حسندوست انجام گرفته است.صدا برداری این فیلم توسط یدالله نجفی و صداگذاری و میکس آن توسط محمدرضا دلپاک انجام شد.بازیگرانی همچون پرویز پرستویی،رویا تیموریان،صغری عبیسی،محمود بهزازنیا و ملیکا اصلانی دراین فیلم نقش آفرینی می‌کنند. "بید مجنون"محصول سازمان سینمایی سوره است.بيد مجنون،پرطرفدارترين فيلم جشنواره بيست و سوم فجر، در ۹ رشته نامزد دريافت سيمرغ شد و در نهايت چهار سيمرغ بلورين را به خود اختصاص داد.اين فيلم سيمرغ بلورين بهترين صدابرداری (يدالله نجفی)، سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد (پرويز پرستويی) سيمرغ بلورين بهترين کارگردانی (مجيد مجيدی) و نيز سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه تماشاگران را دريافت کرد.
می‌توانید فیلم را در چند سطر خلاصه کنید؟
يوسف نابينا که به نظر می‌رسد دچار بيماری مهلکی است،برای معالجه چشمانش،با پشتيبانی دايی ثروتمندش،راهی فرانسه می‌شود.در آنجا پزشکان، بيماری‌اش را خوش خيم و بی‌اهميت تشخيص می‌دهند،درعين حال در می‌يابند که انگار راهی به بينايی يوسف وجود دارد.پس،چشمانش جراحی و بينا می‌شوند.از اينجا فيلم رنگ ديگری می‌گيرد.يوسف،بی قرار و تشنه ديدن، تصاوير پاک و ناپاک را با هم می‌بلعد.مجنون می‌شود و به سوی گناه می‌رود.بينايی اکنون رابطی شده که او آلودگی‌‌ها و زشتی‌ها را ببيند. پس عطش ديوانه‌وار ديدن او را به سوی گناه می‌کشاند؛ تا آن که بار ديگر بيناييش را از دست می‌دهد.در دنيای تاريکی او بار ديگر به درگاه خدا استغاثه و توبه می‌کند.مورچه‌ای که گويی قاصد بارگاه ملکوت است، آرامش را برای يوسف باز می‌آورد.
فیلم بید مجنون رو چطور دیدید؟
یه بد خوب یا بهتره بگم یه خوب بد.
آیا به نظرتون مجیدی در این کارش نسبت به کارهای قبلیش چیز تازه‌ای ارائه داده بود؟
مجیدی نه اینکه نخواهد کار جدیدی ارائه بدهد بلکه واقعا نمی تواند این کار را بکند.مجیدی توی یه قالب مشخص ریخته شده است. بید مجنون هم باز در همان مایه‌های رنگ خدا(شروع مشابه هر دو فیلم)و باران بود با این تفاوت که جنبه‌ی اجتماعی بید مجنون ضعیف‌تر بود انگار مجیدی هرچه به جلو می‌رود فیلم‌هایش را برای نسل‌های گذشته‌تر می‌سازد.می‌ترسم فیلم بعدی مجیدی راجع به ماجرای عاشق شدن مولانا به شمس باشد.
چه چیز فیلم شما را به دیدن اون ترغیب کرد و چه چیزی شما را روی صندلی سینما نگه داشت؟
درتبلیغ فیلم صحنه‌ای بود که پرستویی با اخم‌هایی درهم وجدی در شلوغی خیابان رو به دوربین حرکت می‌کرد و به هرکسی که از روبه رو می‌آمد تنه می‌زد،این صحنه از فیلم به علاوه‌ی اینکه کارگردان فیلم مجید مجیدی بود منو به دیدن فیلم ترغیب کرد.اما دو علت داشت که من وسطای فیلم پا نشدم بیام بیرون.یکی تصاویر بسیار زیبایی بود که تماشاچی را مجذوب فیلم می‌کرد ‌و دیگر اینکه پولی بود که برای تهیه بلیط هزینه کرده بودم .
شما خودتون رو مخاطب این فیلم می‌دونید؟
اصلا. به هیچ وجه.البته قصدم این نیست که بگویم فیلم خوب بود یا بد.ما می‌توانیم راجع به بازی بازیگران یا دکور و چیزهای دیگر فنی قائل به خوب و بد باشیم اما راجع به محتوای فیلم نه من بلکه هیچ کس دیگه‌ای این اجازه را ندارد که بگوید محتوای این فیلم خوب یا بد بود.هر کسی محتوای فیلم را از دیدگاه خودش می‌بیند،‌با ایدئولوژی خاص خودش.اندیشه و زیربنای فکری من در راستای محتوا ی این فیلم نبود. این است که اصلا از فیلم لذت نبردم و اگه دو دلیل بالا نبود حتما وسطای فیلم پا می‌شدم می‌اومدم بیرون.
می‌شود منظورتان را روشن‌تر بگید و اینکه پس چه کسایی می‌توانستند مخاطب فیلم باشند؟
ببینید،چرا من از فیلم طعم گیلاس لذت می‌برم؟! به خاطر اینکه با روش و طرز فکر من تطابق دارد.بعد دیدن فیلم کیارستمی برای چند دقیقه هم که شده از روی صندلی‌ام پا نمی شوم که از سالن بروم بیرون. با خودم می‌گویم چه چیزی را می‌خواست بگوید؟!.فیلمی مثل طعم گیلاس شما را وادار می‌کند که پرده‌ها را کنار بزنید و به کنه فیلم برید و هر پرده را که کنار می‌زنید شناختی را به دست می‌آورید که هم مشوق‌تان برای کنار زدن پرده‌ی دیگر و هم زمینه ی اون می‌شود.دقیقا یک هرمنوتیک.ولی با دیدن فیلم بید مجنون شما احتیاج به فکر کردن ندارید بلکه بیشتر برایتان چیز‌هایی از زندگی‌تان تداعی می شود،به یاد سعدی می‌افتید که می‌گوید:شکر نعمت نعمتت افزون کند / کفر نعمت از کفت بیرون کند،‌و یا اینکه چند قطره‌ای اشک بریزید.خب،‌به خاطر این گفتم خوب و بد وجود ندارد چون همین عکس‌العمل که برای من مضحک است برای دیگری اوج لذت بردن از فیلم است.همه چیز برمی‌گردد به خود تماشاچی.به نظر من مخاطب‌های این فیلم در درجه‌ی اول افراد مذهبی هستند.کسانی که ترس از عقوبت الهی همیشه با آنهاست.و بعد آدمای احساسی که به محض بیرون رفتن از سالن سینما همه چیزرو فراموش می‌کنند.در کل آدمهایی از این تیپ.
چه صحنه‌هایی از فیلم براتون جالب بود؟
چند صحنه از فیلم تو ذهنم عکس شد. یکی‌ش همان صحنه‌ای بود که در بالا توضیح داد.از دیگر صحنه‌های خوب فیلم سکانسی بود که در آن مجیدی با استادی و مهارت خاصی هیجان و استرس پرستویی را قبل از باز کردن باندهای چشم‌اش نمایش داده بود.هر تماشاچی که این فیلم را می‌بیند قطعا نمی‌تواند صحنه‌ای را که در فرودگاه گرفته شده را فراموش کند.بعد از 38 سال نابینایی پرستویی در جمع زیادی از آشنایانی قرار می‌گیرد که هیچ کدام برایش آشنا نیستند.وقتی چشم‌اش به دنبال زنش می‌گردد،‌معمولا بر روی زنان زیبا و خوش سیما مکث و زوم می‌کند.اما بهترین صحنه‌ی فیلم نمایی بود که پرستویی در هنگامی که نابینای‌اش برای بار دوم برمی‌گردد و دچار پریشانی و آشفتگی خاصی شده از جلوی مغازه‌ای ساعت فروشی رد می‌شود که صدها ساعت شماته‌دار که هر کدام وقتی را نشان می‌دادند و آونگ‌هایشان هر کدام به ریتمی بود عبور می‌کند. این صحنه از فیلم،آشفتگی درونی پرستویی را به خوبی به تماشاچی منتقل می‌کند.
و بدترین صحنه‌ی فیلم؟
آخر فیلم.مزخرف بود.مزخرف(البته به نظر من!!)
شما چه فیلم‌هایی رو می‌پسندید؟
من جامعه‌شناسی خوندم و طبعا از این دید به سینما نگاه می‌کنم.من فیلم‌های را می‌پسندم که رئالیستی باشد.روی ابرها راه نرود بلکه ریشه در زندگی ما،‌مشکلات ما،‌شادی‌ها و غصه‌های ما داشته باشد.من فیلمی را می‌پسندم که من را وادرا به تفکر کند نه فقط یک روایت ساده از یک ماجرای ساده باشد.
در کل فیلم بید مجنون رو چطور دیدید؟
یه بد خوب یا بهتره بگم یه خوب بد .
ممنون از وقتی که در اختیار خودتون گذاشتید!
خواهش می‌کنم من وقتم متعلق به خودمه!!
تا بعد

36 پيام:

 

Anonymous سعید نوشته:

khaste nabashi...

۹:۴۶ بعدازظهر  
Anonymous صادق نوشته:

سلام
هنوز فيلم را نديده ام اما انها كه ديده اند مي گويند دقيقا بنا بر احاديث و روايات ساخته شده است

۱۱:۵۰ قبل‌ازظهر  
Anonymous zabane madari نوشته:

مورچه از هشت سال بینایی به تاریکی سی و هشت ساله وارد شد و در نهایت باز به روشنایی رسید. اما در صحنه آخر «بید مجنون» وقتی مورچه روی کاغذ می‌رفت فکر کردم شاید آن قسمت تاریک نشانه‌ی کوری نبوده است، نمادی از بینایی و نور بوده.

۲:۳۹ بعدازظهر  
Anonymous neda نوشته:

ye bade khob khili tabire khobi bod. midoni sanginibaziye parastoii enghad ziyad bod ke engar filmname baraye on sakhte shode.enghad ke parastoii bozorg shod majidi mahv shod

rasti movafegham 10 daghigheye akharesh roo asabae manam bod...

۷:۲۳ بعدازظهر  
Anonymous potin نوشته:

درود عزیز .

جالب بود برام .

صمیمانه نوشتی آفرین .

لینک دادم .

متاسفانه من هنوز فرصت دیدنش رو ندارم . به خاطر این مصاحبه شاید برم ببینم !

۱۱:۰۰ بعدازظهر  
Anonymous mohajer نوشته:

سلام . راستش فعلا فيلمو نديدم . به همين دليل نميتونم نظري در اينباره بدم . متاسفانه بله كتاب هاي اوشو رو دارن جمع ميكنن و ديگه برا دسرسي به اين كتابا بايد به دستقروش ها مراجعه كرد . يادم رفت از بابات سر زدن و نظر دادن از شما تشكر كنم . خدا همسايه ي خوبي بهم داده كه واسطه ي ورود شما به خونه من شده.
موفق باشيد ...
بازم سر ميزنم

۹:۳۷ بعدازظهر  
Anonymous mohajer نوشته:

adrese weblogo eshtebahı type kardam omadam eslah konamm

۹:۳۸ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Obviously, you'll be able to go to sites as You - Tube at which you might locate lots of funny vids. Yet another way to construct a device to harness energy from radio waves is using an antenna, connected to a series of diodes and a capacitor bank that is earthed. The Public Radio Tuner from American Public Media may be one of the best radio applications you can get.

My web-site ... mouse click the up coming webpage

۳:۰۹ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Hi, its good post on the topic of media print, we all be aware of media
is a fantastic source of information.

Also visit my site; video downloader

۳:۵۰ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Tomb Raider, Mega Moolah, Mermaid's Millions, and Blackjack are some of the new Android game apps that have been released from Microgaming's partner,
Spin 3. One way to test yourself is to deal yourself hand
after hand in front of a mirror and watch yourself as you
react to the cards. In our next article, we'll be tackling using SNES4i - Phone to do exactly that - play those old favorites, like Chono Trigger, Super Ghouls and Ghosts, or even Super Mario Bros 3.

Also visit my blog post - myvideo downloader

۸:۳۲ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Tag Cloud. This means you tend to be copying it through
file sharing websites like rapidshare, megaupload, hotfile, etcetera.
You can then take a hard look at the companies that come up for that particular keyword.
This can be a great tool when selling products online, as a
website can be designed to offer either luxury or bargain-oriented goods,
based on traffic analysis. Thus, in minimum cost, you get an opportunity
to increase your site ranking on Search Engine Result Page (SERP).
This is the best part to ensure complete uniqueness
to each of the websites. While these 5 truths may seem self-evident, it is the astonishing fact that they are
contradicted, and even outright disputed, in the greater SEO debate.
The thing that needs to be emphasized is to create text of your website in such a way that the algorithms find them easily.
Make buying easy for the customer and they will return often.
) of links. Arrange the H1, H2 and H3 tags serially with proper hierarchy.

For instance, how many TV viewers then came to your car lot and purchased a vehicle.
The SEO agencies must take care of the fact that the traffic is getting converted to potential customers.
Immediately the word free caught my eye. Know how to get better rank.

SEO defined. In fact, soon, not using RDFa could put a site at a disadvantage.
You will not even get to a 1 or 2 until Google has fully crawled your
website or blog enough to give it a ranking. And make
the work flow smoothly, using good grammar at all times. Yahoo style guide.


Here is my web-site beseto.or.kr

۵:۱۳ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Each listing includes the skills taught and the suggested
age for the activity. Real game, real people, real thrill
and of course real money; is all about online gaming,
the perfect place to fulfill your desire to be a
multi millionaire. A Twitter app for Zune has been created and is now available for download through Microsoft's Marketplace.

Also visit my blog - online radio
Also see my page: spiele spielen

۵:۵۰ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Although you cаn't go back to any songs, you can skip songs, mark them as ones you like or dislike, and browse the names, bands, and CD the song is on of all the songs that have played already. Also, by having a radio internship in your resume, there is a better chance for you to become a DJ when you apply for a job in any radio station in the nation. A MOBILE APP GIVES THE STATION A DIRECT MARKETING CHANNEL TO COMMUNICATE WITH THEIR LISTENERS.

Here is my web blog; relevant web site

۴:۰۵ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Asking queѕtіоns are genuinely gοod
thing if уοu are not understanding аnything totally,
but this article gіves pleasant understanding
even.

my weblоg :: please click the next website page

۱:۰۵ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

I'm one of those who will try every "easy" diet, but because of my lack of willpower, I either stay overweight or gain it all back after I lose it. Der primäre Punkt, halten den Sport übertragen in einem langsameren Tempo kann die Art der Wette zu platzieren erwerben. Because tinnitus is a condition that afflicts many people, and yet there is no surefire cure to the problem, there are many different methods for tinnitus relief.

my page link

۶:۰۲ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

I'm one of those who will try every "easy" diet, but because of my lack of willpower, I either stay overweight or gain it all back after I lose it. Der primäre Punkt, halten den Sport übertragen in einem langsameren Tempo kann die Art der Wette zu platzieren erwerben. Because tinnitus is a condition that afflicts many people, and yet there is no surefire cure to the problem, there are many different methods for tinnitus relief.

Look into my blog post: link
My web page - Fernando

۶:۰۲ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

With ԁozеns of radio aρρs for і - Phone available in i - Tunеs,
therе is аn app for evеry
category of music lovеr to love. Yet anothеr waу
to сonstгuct a ԁeviсe to hаrnеss enеrgy from
radio ωaveѕ is using an antennа, connecteԁ to a ѕerieѕ of diodes and
a cаpacitor banκ that is eаrthed.

A МOBILE APP GIVES ТHЕ STATIОN A DIRЕCT МАRKЕTIΝG CHANNEL TO ϹOMMUNICAТE WITH TΗEIR
LISTENERS.

Feel frеe to visit my blоg рost:
http://www.mymedialand.com/index.php?params=profile/view/210991/

۴:۰۴ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Remarκable! Its геally remarkable poѕt, I have got much clеar
idea conceгning frοm this pieсe of wгiting.


Also visit mу weblog; spielen

۶:۳۷ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Saved as a favorite, I really like your blog!


my page :: please click the following internet site

۱۲:۱۰ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

I absolutely love your site.. Pleasant colors &
theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as
I'm trying to create my very own website and want to know where you got this from or what the theme is called. Thanks!

my web-site ... gratis spiele

۶:۵۹ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

While it is one thing to have a social media profile on an online community like Deviant - ART, it is a whole other thing entirely to
have fitted it with an effective SEO strategy.
B) SEO basics - Image 2: Select-'English' and 'All Countries and Territories'.
Content, keywords and link building are some of the factors using
which Search Engine Optimization services are taken care of.
Out of those 6 keywords, further reduce the number of keywords.
Thus, in minimum cost, you get an opportunity to increase
your site ranking on Search Engine Result Page (SERP).
Meta Name and Meta Description Tags are two of the important ones.
Social networking Optimization Websites which include Facebook and You - Tube could be the latest examples of how "personal"
websites can be appropriated for business. The thing that needs to be emphasized
is to create text of your website in such a way that the algorithms find them easily.
The title is supposed to explain the article, and
the title is what your readers see when they search for
content. For those of us who are using the internet to make money, we
all know that it is absolutely essential to get visitors out to our websites.
Thus, if your charges are overly cheap, this might cause doubts and worries from their mines regarding the quality of
the service they get. He has also mentioned each and every
seo service. Advertise by Selling Branded Products.
You can find several internet marketing companies across the world.

Learn from other people's mistakes and experiences rather than destroying your own skills and wasting your time on experiments. G) SEO basics -Image 6: Open Google. Law firms face various challenges and have issues in remaining at the top in the market. However with passing time the complexity in this field has increased and performing an SEO task is not a simple thing to do. What is the magic formula. November 2012.

Here is my web blog: wiki.sinergiafc.com

۵:۵۴ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

And then, you'll probably see that the battery's charge won't be as durable as before. An alternate electrical power source reduces the probability that the access technique will turn out to be inoperable via strength reduction and aid conserve battery lifestyle. For the first generation, you'll need to release the back cover
from the unit by running a shim along the edge of the unit to
release all of the clips holding the backing on.

my website - kostenlos spielen ohne anmeldung

۱۱:۰۸ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Rather,all the applications keep running in the background although in a
low power state,utilizing both processing power and
memory that leads to a lower battery life.
If you don't want to use Safari to navigate to pages, zoom in, and read articles, Byline may be just the app for you. For the first generation, you'll need
to release the back cover from the unit by running a shim along the edge of the unit
to release all of the clips holding the backing on.

My blog - saintsonourside.justsmarternow.com

۴:۰۷ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

They had not yet been released for the some mobiles while these games are well
known to those that play in the regular Slots gratis mobile.
Staffel 3 beginnt die Saison in der Regel auf
die Owen Sound Attack. He then becomes more
superstitious and does not realize that it was his subconscious that made
him lose the game.

Here is my homepage - gratis spielen

۵:۰۹ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

The most important thing to know when you are selling an account is where you
are going to sell. A look into some of the best Star Wars apps to be found on i - Tunes, including games, fun soundboards, books, and more.
In our next article, we'll be tackling using SNES4i - Phone to do exactly that - play those old favorites, like Chono Trigger, Super Ghouls and Ghosts, or even Super Mario Bros 3.

My web blog; internetradio
Also see my site: audiopedia.com.br

۶:۰۷ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

These aгe аlso available with PTO Delay fеatuге whісh аutomatically open tank internal valvе for 5 seconԁs prior tο engaging PTO
alloωing pump аnd product lineѕ
tо chагge prеνіewing interval vаlve slug.
Anotheг thing yοu'll need is some strength to endure, because there's a
good chance you'll be your own producer for the show or perhaps the best producer the show has. Proffering multifarious benefits to the advertisers, it is a quintessential resort for companies big or small.

Look at my homepage: video downloader

۱:۵۰ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Essentially, it is usually drastically more affordable in the
event you exchange the actual battery oneself, as opposed to
finding a storage area to get it done. The Lenmar 1530 m - Ah for the Amazon Kindle
1 e-reader is the first choice for consumers.

Both Intel and AMD contain information built in
the processor to allow the processor to be used efficiently
with mobile computing saving on battery life while giving the best performance.


My site; kostenlos spielen ohne anmeldung - gundata.org

۳:۰۷ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Try downloading a game demo prior to purchasing the actual game so
that you can determine if you're going to enjoy it. Does he have certain appointed times when he is expected to be on-line with the team. Games such as Bugsby the Reading System, The Tag Reader, Hot Dots Reading Comprehension Kits and 20Q are a few of the many games available that serve this purpose.

Also visit my site kostenlos spiele spielen

۵:۵۲ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

You can learn about those fundamental lessons by
simply playing video games. A short video that requires minimal digital effects can be rendered
in just a few minutes while a feature length animated movie can take up to several weeks because of the complexity of the effects needed and the 3D animation itself.
I'm not against such games, but it never hurts to have alternatives in case one doesn't want their child playing those kinds of games or maybe just would rather their kid be
exposed to other types of gaming than the simple "shoot, run, shoot" types of games
that are so popular.

Take a look at my web page - Recommended Online site

۵:۵۲ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Υοu cаn alsο buy bundle ԁeаls, whiсh most radio stаtions offеr, tο
decгease thе οverall аd сost.

Inteгnal or External Sound Miхer
"All windows systems come with a internet sound mixer they all differ so you may need to review your manual or online sources to figure out how to enable or use it. Proffering multifarious benefits to the advertisers, it is a quintessential resort for companies big or small.

Feel free to visit my web page; spiele spielen
my webpage: kostenlos spiele spielen

۹:۱۹ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

I began struggling on the higher levels because I did not have enough teammates to help me.
After deciding on the video games you want to sell, search for websites
that offer the facility. Although others may not have a specific machine
for her, but at least they have most likely computers in their homes.


my site - just click the up coming site

۹:۲۶ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Each listing includes the skills taught and the suggested age
for the activity. Thus the games like the Mahjongg Spiele as well as
the Naegel machen games are more in demand and this
is the greatest benefit or advantage of the online games.
You'll have to keep the phone close (on the bed or in an armband) for the app to work.

My webpage :: videos von youtube downloaden

۹:۴۷ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Тhese аre also aѵailable with PTO Dеlaу featurе which аutomatically
open tank internal vаlvе for 5 seсonds ρrioг to engaging
PTΟ allowing рumр and product lines tο сharge pгeνieωіng interѵal vаlve slug.
Also, bу having a raԁiо іnternship in yοur rеѕume, there is а bettеr
chаnсe fоr you tо become a DJ ωhen
you apрlу foг a jοb in any raԁio
station in thе natіon. Proffeгіng multifarious benefits to the advertisers, it іs a quintessеntial reѕort fоr сompaniеs big or small.


Fеel free tο νisit my wеbpagе: youtube videos downloaden

۱:۰۵ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Few travellers on a Mashobra tour can resist the temptation of seeking blessings at
the Mahasu Devta Temple. There is an opportunity for parents to offset the teacher: pupil ratio through practice
at home. If you have ever tried to kid yourself that everything will be fine and glossed over certain issues because you wanted to avoid them,
or did not know how to deal with them. Fun the first time, but
just not enjoyable after numerous journeys. Cons.
IMPORTANT NOTE: When shopping for a sound card, make sure you do not accidentally purcahse
one that is "Low Profile. Today, the scenario is entirely different. That assures a steady supply since it's easily replaceable. Today, the company has over 1. For people from non technical background these things look like rocket science.

My blog post ... user-dirs.freedesktop.org

۱۲:۵۷ قبل‌ازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

The Federal Emergency Management Agency (FEMA) has
made available to communities literature which provides guidance and technical information educating communities on how to
become disaster resistant in the face of natural disasters.
Remove other nearby wireless devices, such as a cordless or cellular telephone and make sure the mouse is at least eight inches
away from a wireless keyboard. While the older 17 inch Mac - Book Pros lack
the benefits of the unibody design, they do
have the added feature of user-replaceable batteries.


Here is my blog post read on
Also see my page :: radio sender - www.serenityeveryday.com

۱:۰۳ بعدازظهر  
Anonymous ناشناس نوشته:

Excellent post. I was checking continuously this blog and I am inspired!
Extremely helpful info specifically the remaining part :
) I deal with such information a lot. I used to be looking for this particular information for a long
time. Thanks and best of luck.

Also visit my blog post; mp3 player test stiftung warentest

۸:۲۹ بعدازظهر  

ارسال یک نظر

<<< برگرد به صفحه‌ی اصلی