پنجشنبه، اسفند ۲۵

سایت ادبی، ‌هنری، ‌اجتماعی پنجره

نزدیک دو ماه است که سایت پنجره به روز نشده بود. اما در چند روز گذشته ظاهرا خواسته که جبران کم کاری گذشته را بکند. هم‌اینک پنجره با هشت پست جدید به روز است. در اینجا توضیح مختصری در باره‌ی هر پست آن آورده‌ام.

گفتار در روش
گفتار در روش نوشته‌ی رنه دکارت فیلسوف مشهور آلمانی است که محمدعلی فروغی آن را ترجمه کرده. در این پست تنها سه گفتار از شش گفتار آن آمده،‌که امیدواریم در آینده‌ی نزدیک سه فصل دیگر را هم در پنجره ببینیم.

دولت کردستان جنوبی
مقاله‌ای تحلیلی- تاریخی است که توسط امید صادقی نوشته شده. در این مقاله به صورت مختصر به موقعیت جغرافیایی کردستان و اقوام آن و بصورت مفصل درباره‌ی دولت کردستان جنوبی که توسط شیخ محمود در 1918 تشکیل شد، پرداخته شده است. مقاله‌ی مزبور تحلیلی دقیق از دوستی‌ها و خیانت‌های انگلیس و روسیه و همچنین دلایل پیروزی و شکست شیخ محمود در آن مقطع از تاریخ است.

گاندی
زندگینامه‌ی ماهاتما گاندی رهبر هندوستان که توسط «جین رالس» نوشته شده و انتشارات پنگوئن آن را به زبانی ساده و جذاب برای نوجوانان به چاپ رسانیده است. برگردان آن به فارسی توسط امیر صادقی انجام گرفته.

اصطلاحات جامعه‌شناسی و علوم سیاسی (1)
امیر صادقی در این پست به جمع آوری اصطلاحات جامعه‌شناسی و علوم سیاسی از فرهنگ لغت‌های معتبر مبادرت ورزیده است. در این نوشته لغاتی از قبیل: ‌دولت، ‌دولت- ملت، ‌حکومت، ‌حاکمیت، ‌سوسیالیسم به روایت سه فرهنگ لغت و ...آورده شده است. منتظر سری دوم این نوشته باشید!

آقای دلوی
گفتاری است بر کتاب «مردان در برابر زنان» نوشته‌ی خانم شهرنوش پارسی‌پور ، نشرشیرین. فرهاد اکبرزاده در این نوشته نقدی زیبا و تحلیلی ژرف از این اثر به دست می‌دهد. این مقاله پیش از این در شماره دی ماه 84 نشریه آناهیت با نام مستعار به چاپ رسیده است.

پیش زمینه‌ای از ما قبل
مقاله‌ایست نوشته‌ی محمد رضا کلهر. خودتان بخوانید اگر چیزی فهمیدید به منم بگید!

سایه‌ی خانه‌ای در مه
داستان کوتاهی است از حسین منصوری.

نقد اخلاق پروتستان و روح سرمایه‌داری
نویسنده این مطلب پرفسور آر . اچ . تانی است. ایشان در این مقاله به نقاط قوت و ضعف کتاب اخلاق پروتستان و روح سرمایه‌داری نوشته ماکس وبر جامعه شناس مشهور می‌پردازد. این مقاله را دکتر عبدالمعبود انصاری به فارسی برگردانده .